Van’ın uçak sorunu bitmiyor

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van’da uçak seferlerinin az oluşu ve fiyatların yüksek oluşu sorunu bir türlü çözüme kavuşmuyor. Başta AK Partili Milletvekilleri olmak üzere birçok turizmci, STK’lar ve dernekler uçak sefer sayısının artmasını ve fiyatların düşmesi için yıllardır mücadele etse de bir yol alındığı söylenemez. Aksine fiyatlar artıyor, uçak seferleri azalıyor. Turizmci Murat Beyaz konu ile ilgili olarak Vangölü TV mikrofonlarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Uçak seferi aslında bizim bölgemizin yıllardır kanayan bir yarası gerçekten çözüm üretemediğimiz çözüm bulamadığımız konuların başında geliyor. Çünkü her yaz sezonunda, her bayram tatilinde,  her okulların tatil döneminde biz bir uçak krizi yaşıyoruz. Nüfusumuz gittikçe artıyor yanı başımızda İran diye bir ülke var bu İranlıların büyük çoğunluğu Van Ferit Melen hava limanını kullanıyorlar. Fakat ne hikmetse bize bu yoğunluğu atlatacak bir uçak seferi sayısı verilmiyor. Kaldı ki yeni sefer verilmesini geçtik elimizdeki uçaklar alınıyor. Örneğin okul tatili başlayacak bir sirkülasyon var.   Birden 2 seferimiz ki bir dönem 4 seferdi Ankara’ya yani günde 4 seferimiz vardı. Kademeli olarak düşürüldü. Sonra 2’ye düşürüldü şimdi tek sefere düşürüldü.

VAR OLAN UÇAK SEFER SAYIMIZ GİTTİKÇE DÜŞÜRÜLDÜ

Van’da yaşayan insanlar sağlık için, eğitim için, bürokrasi için Ankara’ya akın akın gitmesi gerekirken ki böyle bir ihtiyaç da var ama bizim var olan uçak sefer sayımız gittikçe düşürüldü. 1 milyon iki yüz bin insanın yaşadığı bir kente Ankara’ya bu ülkenin başkentine günde bir tane uçak var. Buna neresinden bakarsanız bakın elinizde kalacak. Onun da yarısını askeriye ve emniyet güçlerine kapatıyorlar. 187 kişilik uçaklar geliyor. Bize kalan ise 90 kişilik bir kapasitedir.  Bu da  kentin ihtiyacını giderebilecek ya da derdine derman olacak bir sayı değil.

TURİZM KENTİ OLMA İDDİASI OLAN BİR ŞEHİRİZ TURİST GELEMİYOR.

Yaz döneminde Ankara’ya en az 4 sefer olması lazım. Bunu dışında bu yoğunluğu atlatmak mümkün değil.   Bu halk boyutu bide turizm boyutu var. Biz turizm kenti olma iddiasında olan bir şehiriz turist gelemiyor. Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman, Urfa bunların hepsi 1.30 saatlik mesafededir bunların tamamında havaalanı var ve tamamında birer saatlik seferler var.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DURURKEN GİDİP BAŞKA ÜLKEDEN UÇAK İSTEYECEK BİR HALİMİZ YOK

Lobisi güçlü olan kentlerde sefer sayısı artarken bizim elimizdekini alıp gidiyorlar. Bizden de ses seda çıkmıyor.  Maalesef ki böyle içinden çıkılmaz bir hal aldı. Yani Türkiye Cumhuriyeti dururken bizim gidip başka bir ülkeden uçak isteyecek bir halimiz yok. İçeride bizim ihtiyacımızı karşılayacak seferlerin konulması lazım bunun için de bizim Vanlı siyasilerin, siyasi parti mensuplarının bu konuyu hükümet nezdinde Ulaştırma Bakanlığını ulaştırması ve mutlaka çözmeleri gerekiyor.

YAPILACAK TEK ŞEY İSE SİYASİ LOBİMİZİ GÜÇLÜ KILMAKTIR

Van’da artık uçak seferleri kalmadı diyen Turizmci Reşat Yeşilağaç ise: Nüfusu 300-400 bin olan illerde günde ortalama 8-9 sefer kalkarken Van gibi bir ilde ise var olan seferler alınıyor. Onu da geçtik yakın olan illere bile yer bulamıyoruz. Ciddi anlamda bunun sıkıntısını çekiyoruz ve bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz. Yapılacak şey ise siyasi lobimizi güçlü kılmaktır.

SÜREKLİ FİYATLAR YÜKSELİYOR VE GELEN TURİSTLER YER BULAMIYOR

Biz turizmciler ise bu durumdan % 60-70 civarında etkilendik. Sürekli fiyatlar yükseliyor ve gelen turistler yer bulamıyor. Gelen misafirlerde ancak 1-2 gün kalabiliyor. Bu durumda gündüz ve gece konaklama sayılarını da artıramıyoruz. Maalesef bu durumda dolayı  gittikçe de geriye gidiyoruz.

Kaynak: Vangölü TV

 

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.