Van’ın imar yapısı

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van 2011 yılında yaşadığı iki büyük depremin ardından birçok alanda yenileşme çalışmalarını sürdürüyor. Bu alandan en önemli ise imardır. Bizler Vangölü TV ekibi olarak Van’daki imar yapısında gelinen noktayı Doç. Dr. Ali Özvan’a sorduk.

Van ili Edremit, Tuşba, İpekyolu merkez ilçeleriyle birlikte büyük bir alanı kapsamakta olan imar planlarımız  var diyen Doç. Dr. Ali Özvan, “Bu alanlardaki imar çalışmaları en son  2013 yılında bakanlık tarafından yapıldı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle İpekyolu ilçesinde İkinisan ve Alipaşa ‘da yapı yoğunluğunun ve nüfus yoğunluğunun olduğu alanları rahatlatmak için yeni imar revizyon çalışmalarını yapmaktayız.

Bunları yapmamızdaki amaç:

  1. Van’ın imarının revize edilmesiyle şehir farklı alanlara doğru genişleyecek ve yeni yaşam alanları oluşacak.
  2. Ulaşımda yaşadığımız sorunların ana nedeni olan imarın revizyon çalışmalarıyla birlikte ulaşım sorunumuz tamamen çözülecek.
  3. İmar revizyon planlarıyla birlikte Van’ı sıkışan kent planından çıkararak yeni yaşam alanları oluşturmaya çalışacağız. ”dedi.

Ayrıca Özvan “ Vatandaşlardan aldığımız sosyal donatı alanlarının olmaması şikayetlerinin son bulması içinde yine aynı şekilde imar revizyon programlarını ağırlık veriyoruz. Van’ın 2 yılda son 30 -40 yılana etki edecek planları sonlandırmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Detaylar 18.30’da Vangölü TV ana haber ekranlarında

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.