Van’da İnci Kefali ve Mikrobiyalitler belgeseli çekiliyor

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Bir TV kanalının belgesel çekimi için Van’a gelen Sudaki İzler Programı’nın Yönetmeni Sibel Göloğlu Van’ın doğası, coğrafyası ve insanları ile ilgili Vangölü TV mikrofonlarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Sudaki İzler Programı’nda yayınladığımız belgeselleri 2006 yılında bu yana çekiyoruz. Programımızın genel olarak içeriği batıklar, su altı, ekolojik dengedir. Bizler bu konuda insanların bilinçlendirilmesi için hem yurt içinde hem de yurt dışında çekimler yapıyoruz.

Bu hafta Van’dayız ve belgesel çekimi yaptığımız 2 konumuz var. Birincisi inci kefalinin göçü, ikincisi ise Van Gölü’nün içinde bulunan mikrobiyalitler, bunlara dalışlar yapıp çekimler yapıyoruz. İki bölüm halinde belgesel hazırlayacağız.

EKO DENGE SAĞLANIRSA BÖLGE TURİZMİ DE CANLANIR

Yurt dışında birçok bölgede eko turizm denen çevrede daha önce avcılık yaban insanlar, şimdilerde o bölgelerde dalış yapıyor. Filipinler’de, ABD’de bunun birçok örneğini gördük.

Örneğin; balıkçılık yapıldığında sadece balıkçılar para kazanmış oluyor. Ama turizme kazandırıldığında herkes faydalanabiliyor. Kısaca bir taraftan eko denge sağlanırken diğer taraftan da bölgede turizm canlandırılıyor.

VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİNE GEZİ PAKETİ HAZILANMALI

Van gölü dünyada bulunan nadide göllerden bir tanesidir. Hem göl yapısı hem de su yapısıyla muhteşem bir yerdir. Bir de buradaki insanlarda sahiplenme duygusu var, bu da bölgedeki değerlere ve gelen ziyaretçilere daha fazla sahip çıkılmasına neden oluyor. Bu durum ile karşılaşan turist mutlu olarak buradan ayrılıyor ve tekrar buralara gelmek istiyor.

Buralarda çok farklı etkinlikler de yapılabilir. Örneğin dalış etkinliği yapılabilir, Süphan Dağına tırmanış gerçekleştirilebilir.

Yani Van Gölü havzası ve çevresini kapsayan bir gezi paketi hazırlanırsa çok fazla ilgilisi çıkacaktır.

BÖLGE İNSANI YAŞADIĞI YERİ SEVİYOR

Van gerçekten güzel bir şehir, ben bölge insanın yaşadığı yeri sevdiğini gözlemledim. Buradaki insanlar çok misafirperver cana yakın insanlar. Coğrafya olarak da ayrıca güzel bir yer.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.