Van’da başarılı sporculara yüzde 100 burs imkânı

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Özel Eğitim ve Öğretim Kurumları arasında ilk- orta ve lise çağındaki başarılı sporcuların özel öğretim kurumlarında yüzde 100 burslu olarak okumalarına imkân sağlayan “Sporcu Öğrencilerin Eğitimde İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Valilik Alipaşa Toplantı Salonunda düzenlenen imza törenine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç ve okul temsilcileri katıldı. Karşılıklı atılan imza neticesinde 18 Özel Eğitim Kurumunda 153 başarılı sporcu ücretsiz eğitimlerine devam edebilecek. İmza töreninden sonra Vali Mehmet Emin Bilmez okul temsilcilerine teşekkür belgesi takdim etti.

“EĞİTİM ALANINDA GÜZEL GELİŞMELERİNDE OLDUĞUNA DA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

İmza töreninde konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve bakanlığımızın talimatıyla ilimizde spor alanında ülkemizi temsil etmiş gençlerimizi hem sadaka niyetine hem de bu gençlerimizin fark edilmesi, değer verilmesi açısından önemli olan bir çalışmaya imza attılar. Tarafları ayrı ayrı tebrik ediyorum. Kentimiz nüfusunun yüzde 63.4’ü 30 yaş altında. Genç bir kitleden oluşuyoruz. Sadece İlk, Orta ve Lisede okuyan öğrenci sayımız 360 bin civarında. Eğitim alanında güzel gelişmelerinde olduğuna da şahitlik ediyoruz. Ama halen çok eksik olduğumuz alanlarımızda bulunmaktadır. Özel sektörde de eğitim alanında ciddi kurum ve kuruluşlarımızda var. Eğitime ciddi katkı sunan yapılarımız var. Bize iyilikte insanları teşvik eden kötülüğe de engel olan sizin içinizden bir grup, bir topluluk olsun. Bir toplumun afetlere maruz kalmaması için iyiliğe teşvik edin. Bu okullarımıza kayıt yaptırdığımız öğrencilerimizin de velisi olmamız lazım. Sizin birer veli gibi de davranmanız lazım. İnşallah buradan güzel bir çalışma çıkar. Diğer illere de inşallah örnek teşkil eder.” Dedi.

Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç da,  Geçtiğimiz dönemde bakanlığımızca Ankara da özel eğitim kurumları derneği ile yapılan protokol anlaşmasında başarılı sporcularımıza eğitim desteği çalışması başlatıldı. Merkezde yapılan protokol içeriğindeki (ÖZDER)’e üye maalesef ilimizden bir kurum bulanmamaktaydı. Dolayısıyla bu protokolün getirdiği avantajdan maalesef çocuklarımız faydalanamayacaktı. Bakanlığımızın bize talimatı doğrultusunda ilimizdeki özel eğitim kurumlarıyla bu hususu müzakere ederek bakanlığımızın da merkezde yapmış olduğu protokolün taslağını kendilerine sunarak destek talebinde bulunduk. Kendilerine teşekkür ederim. Tereddütsüz 18 okulumuz bunu kabul etti.” Şeklinde konuştu.

Protokol kapsamında; olimpik ve paralimpik spor dalları yarışmalarında; Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF) ve Dünya Gençlik Olimpiyatlarında, Ulusal Spor Faaliyetlerinde (Ulusal Spor Faaliyetleri: Federasyonların Türkiye Şampiyonaları ve en üst ligleri ile Okul Sporları Türkiye Birincilikleri, ANALİG Türkiye Birincilikleri) son 2 yıl içerinde altın, gümüş, bronz madalya aldıklarını Bakanlık tarafından belgelendiren sporculara verilen kontenjanlar dahilinde, sınıflarını geçmek ve spor yaşamına devam etmek kaydı ile diplomalarını alıncaya kadar %100 eğitim bursu verilmesi sağlanacak.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.