Van uçamıyor!

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van’da uçak seferlerinin az oluşu ve fiyatların yüksek oluşu sorunu bir türlü çözüme kavuşmuyor. Başta AK Partili Milletvekilleri olmak üzere birçok turizmci, STK’lar ve dernekler uçak sefer sayısının artmasını ve fiyatların düşmesi için yıllardır mücadele etse de bir yol alındığı söylenemez. Aksine fiyatlar artıyor, uçak seferleri azalıyor.

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Cevdet Özgökçe, uçak fiyatlarındaki artış ve yer bulunmaması ile ilgili Vangölü TV mikrofonlarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

2019 yılında Van iline metropol şehirlerden günlük 24 tane uçak geliyordu. Pandeminin başlamasıyla birlikte maalesef bütün dünyada olduğu gibi bizde de hayat durma noktasına geldi uçak sefer sayılarımızda haliyle düştü. Hayat normale dönerken biz bir önceki uçak sefer sayılarımızı bir türlü yakalayamadık.

GÜNLÜK 7-8 UÇAĞIN GELMESİ KABUL EDİLECEK BİR ŞEY DEĞİL

Geçen sene ise metropol şehirlerden ilimize günlük 11  tane uçak gelmeye başladı. Bizlerde resmi kurumlara yazılar yazarak görüşmeler sağladık ve ne yazık ki istediğimiz sonuca alamadık ve sürekli bahaneler üretildi.

Bu sene ise tam sezona başladığımız dönemde günlük 7 seferimiz gelmeye başladı. Van 1 milyon 350 bin nüfusa sahip bir il günlük turistlerle birlikte  baktığımız zaman ise bu oran 2 milyona kadar çıkabiliyor. Bu kadar büyük bir şehire günlük 7-8 uçağın gelmesi kabul edilecek bir şey değil.

Bizim nüfusumuzun yarısı olan Elâzığ, Trabzon, Erzurum gibi şehirlere günlük 30 uçak geliyor. Eğer yetkililer bu duruma nüfus bazında bakıyorlar ise Van’a en az bu şehirlerin 2 katı kadar sefer vermeleri lazım.

VAN BUNU HAK ETMİYOR!

2020’den sonra Türkiye’de 6 tane yeni havaalanı açıldı. En son ise Rize’de açıldı. Rize’ye günde 10 tane uçak iniyor. Türk Hava Yolları mecburi olarak ellerinde bulunan 6 tane havaalanına elinde olan uçaklardan  göndermek zorunda kaldı. Bunu yaparken de lobisi zayıf olan illeri tercih ettiler bu illerin başında da ne yazık ki Van geliyor. Van gerçekten bunu hak etmiyor.

TREN SEFER SAYISI DA AZ

Sadece uçak değil tren sefer sayılarımızda az Vangölü Ekspres haftada bir gün geliyor. Bunun haftanın her gününe yayılması lazım. Bunun dışında turizm için ek tren seferlerinin olması da gerekiyor. Bununla ilgili de görüşmelerimiz oldu. Herhangi bir sonuç alamadık.

Kaynak: Vangölü TV

Detaylar 18.30’da Vangölü TV ana haber ekranlarında

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.