Van, Türkiye geneli mera varlığında 2.sırada

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Vangölü TV ekranlarında yayınlanan Tarım Saati Programı her alanda çiftçiyi bilgilendirmeye devam ediyor. Zühal Akgül hazırlayıp sunduğu Tarım Saati Programının bu hafta ki konuğu ziraat mühendisi Fahrettin Seyitoğlu oldu.

Van’da mera kullanımı ve ıslah çalışmaları hakkında önemli bilgiler veren Seyitoğlu, “ Bir yerin çayır, mera, kışlak olarak tespit edilmesi için teknik ekip ve bilirkişilerin ifadeleri ile belirlenmesi olaydır.

2021 Türkiye genelinde birinci sırada ilimiz tespit ve tahtidin tamamını %100 olarak gerçekleştirilmiş. Bu nedenle bakanımız tarafından teşekkür mahiyetinde 50 bin TL ek bir ödenekle ödüllendirilmiştir.

Türkiye genelinde birçok birinci ve ikincilerimiz vardır. Mera ve hayvan sayıları açısından bu konuda önemli bir yerdeyiz. Hayvancılık ilimiz ekonomisinde lokomotif görevi görmektedir ”dedi.

“MERA ALANLARI AMACI DIŞINDA KULLANILAMAZ”

4342 sayılı mera kanunun 14 maddesinde kamu yatırımları olarak değişikliği ve tahsil amacı değişikliği yapılabilir. Tahsis amacı yapılabilmesi için kurumların ilgili konular üzerinde başvuru yapması gerekmektedir. Şahıslar ve vakıflar bu taleple bulunamaz bulunursa da kabul edilmez.

Yapılan tahsil amacı değişikliği talepleri il komisyonunda değerlendiriliyor. Uygun görülmesi halinde yine bakanlığın uygun görüşüne sunuluyor. Sonrasında Cumhurbaşkanı onayıyla tahsil amacı değişikliği yapılıyor. Ayrıca onaylanan bu mera alanları amacı dışında kullanılamaz

“MERA ALANLARIMIZIN % 50’Sİ ZAYIF MERADIR”

İlimiz Türkiye genelinde mera varlığının % 10 sahiptir. Van, Erzurum ilinden sonra 2. Sırada yer almaktadır. Devasa boyutta bir mera alanımız var ancak bu meralarımız iyi durumda değil. Sınıflandırmada çok iyi durumda olan meramız yok maalesef. İyi durumda olan mera alanlarımızda sadece % 10’luk bir alanı kaplamaktadır.1 milyon 289 bin hektar alan mera alanımız var ancak 123 bin 928 iyi mera alanıdır. Mera alanlarımızın % 50’si zayıf meradır.% 40 oranında da iyi mera alanımız var.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.