Van TB Başkanı Süer, “Hayvancılık için devletimizden pozitif destek bekliyoruz”

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’de birinci sıralarda yer almakta. Bu nedenle beraber Türkiye’de birçok ile ve başka ülkelere de ihraç edilmekte. Özellikle şehir dışından gelen ve Van’ın ilçelerinden gelen vatandaşlar İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi’nde bulunan canlı hayvan pazarına gelerek hayvan alım satım işlemleri yapmakta.

Van’da Canlı Hayvan Pazarı 27 Ekim 2020 tarihinde Van Büyükşehir Belediyesi ile Van Ticaret Borsası tarafından düzenlenen protokolle 20 yıllığına Van Ticaret Borsasına devredilmişti.

“YETERLİ DESTEKLERİ ALAMIYORUZ”

Vangölü TV muhabirine konuşan Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, “Biz göreve geldiğimiz günden beri tarım ve hayvancılıkla ilgili çalışmalar yaptık. Küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’de birinci sıradayız ama yeterli destekleri alamıyoruz. Sınır ili olduğumuz için de şansızız. Birde iklimin etkileri var. Bazı illerde hayvanlar 40-50 gün içerde beslenirken maalesef Van’da 7-8 ay bazen içerde olabiliyor. Bu durumdan dolayı vatandaşımız çok sıkıntı çekiyor. Yem fiyatları çok yüksek. Evet, ithal olarak ülkemize arpa gibi şeyler geliyor ama bizim ilimize her şey ithal olarak geliyor. Bundan dolayı Van’da hayvancılık çok zor şartlarda yapılıyor. Ülkemizden devletimizden pozitif bir destek bekliyoruz” Dedi.

Eskiden başka ülkelere hayvan ihraç ederdik diyen Süer, “işi bildiğimiz için, hayvan pazarındaki eksikliği gördük. İnsanlar gerçekten çok mağdur durumdalar. Başladığımızda küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar bir arada satılıyordu. Bu çok sıkıntılıydı. Girişleri ayırdık. Büyükşehir desteğiyle padoklar yaptık. Van’a yakışır bir şekilde bunları yapıyoruz. Diğer bölgelere gidiyorum çok üzülüyorum. Neden bizim de düzgün bir hayvan pazarımız olmasın.” Şeklinde konuştu.

“CANLI HAYVANLARIMIZI BAŞKA İLLERE SEVK ETMEYECEĞİZ”

Süer konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Burada sosyal tesis sorunu var. Bunu sayın valimize de anlattım. Biz bununla ilgili proje yapıyoruz. Projemiz yapım aşamasında. Tesiste lokanta, ibadethane, kafe, market yerleri yapacağız. Borsa olarak elimizden ne geliyorsa yapacağız. Milletimiz için ne yapsak da azdır. Bölge için hayvancılık çok önemlidir. Neden Van’dan Türkiye’nin her tarafına ya da başka ülkelere neden hayvanlarımız gitmesin. Bizler vatandaşın yanında dursak neden hayvancılığı yapmasınlar. 2’inci projemizi de artık biz hayvanlarımızı canlı başka illere sevk etmeyeceğiz. Biz hayvanlarımızı başka illere canlı gönderiyoruz kesilip bize tekrar geri gönderiliyor Van olarak, Vanlılar olarak biz hiçbir şekilde faydalanamıyoruz.”

Kaynak: Vangölü TV

 

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.