Van OSB’de İranlı firmanın demir- çelik boru fabrikasının temeli atıldı.

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) İranlı bir firma tarafından demir- çelik boru fabrikasının temeli atıldı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez öncülüğünde gerçekleşen toplantıda karşılıklı görüş alışverişinde bulunan yetkililer. Kurdele kesimiyle fabrikanın temelini atmış bulundular.

Açılıştan sonra açıklamada bulunan Vali Bilmez, “Bugün OSB’de bir fabrikamızın temel atma açılışı için buraya geldik.58 dönümlük bir alan kendilerine tahsil edildi. Burada dışı demir içi taş olan son teknoloji bir boru üretimi olacak. Ekim ayına kadar ilk etabı üretime geçecek. Tam kapasite çalışmaya başladığında yaklaşık olarak bin kişiye istihdam sağlamış olacak. Bu fabrikamızın daha da büyüme imkânı da var. OSB ‘de 6. Etap altyapı çalışmaları bittiğinde ilave bir arsa talepleri var. İnşallah onlarda karşılanacak. Ayrıca bu firma dışında 4 firma daha önce temelini attılar. 3 firmada 2-3 ay içinde üretime geçecek. Diğeri ise sonbahara doğru üretime geçecek. Bu 5 firmanın yaklaşık istihdam oranın 5 bin civarında olacak. Bunun dışında İzmir’de 11 firmada burada kimi temel attı, kimi proje aşamasında onlarda bu yılsonuna kadar tamamlanıp devreye girecek. Bunların bitimiyle de 8 bin kişide orada istihdam edilmiş olacaktır. Bu sene fabrikalarımızın bitimiyle yaklaşık olarak OSB’de 15-20 bin civarında kişi istihdam edilmiş olacaktır. Bu tür çalışmaların kentimizde yapılmasın da emeği geçen herkese teşekkür ederim ”dedi.

Van OSB’de düzenlenen temel atma törenine, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez,  AK Parti Van Milletvekili Abdulahat  Arvas,  YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Vali Yardımcısı Furkan Duman, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Erdebil eski Valisi ve Yatırım Projesi Koordinatörü  Nasrullah Muhammed Fallah, Argesan Danışmanlık A.Ş. yetkilisi Necmetin Çok, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile İranlı firma yetkilileri katıldı.

Kaynak: Vangölü TV

Detaylar 18.30’da Vangölü TV ana haber ekranlarında

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.