Van kuyumcu esnafı, banka değil altın yatırımı daha karlı

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Dünya genelinde altın fiyatlarında zaman zaman dalgalanmalar oluyor. Ülkemizde de yazın düğün sezonuyla beraber altın fiyatlarında değişiklik olabiliyor.

Kimi vatandaşlar fiyat dalgalanmasında yatırım amaçlı elindeki sermayeyi altına yatırabiliyor. Bazı vatandaşlarda fiyat dalgalanmasından tedirgin olduğu için sadece takip etmekle geçiriyor.

Vangölü TV olarak altın fiyatlarını kentteki kuyumculara sorduk. Genel olarak kuyumcular, vatandaşın elindeki sermayeyi altına yatırmasının daha karlı olacağını söyledi. İşte o cevaplar…

“KISA VADEDE ALTIN YÜKSELİŞE GEÇER”

Altın fiyatları 2 gündür yükselişe geçti diyen kuyumcu Mirza Çoban, “Genel olarak fiyatlar düşük. Vatandaşlar bu aralar ne altın alıyor nede yanındaki altınları bozuyor. Geçen yıl 2-3 ay pandemiden dolayı kapalıydık çok zorluk çektik. Bu yıl ümitliydik ama bu yılda pek satışlar olmadı. Beklentilerimizin altında oldu. Ufak tefek düğünler oldu buda bizi kurtarmadı. Bugün itibariyle yarım altın alış 1600, satış da 1610 civarı, çeyrek altın alış 800 lira satış 805 lira civar. Ani yükseliş ve düşüş olduğunda sattığımızın yerini dolduramıyoruz. Aldığımızı satamıyoruz maalesef. Nakit sıkıntısı yaşıyoruz. Kısa vadede altının fiyatında yükselişin de olacağını düşünüyoruz.” Dedi.

Kuyumcu sektörü olarak satışlarımızda azalma var ifadelerini kullanan Selim Yakın da,  Pandemide normalleşmeden sonra işlerimiz biraz iyi oldu ama son zamanlarda yine düşüş yaşandı. Son 1 ay içerisinde fiyatlarda yükselme azalma yaşanıyor. Şuan ki fiyat yükselişini ciddi değil normal gibi görüyoruz. Ekonomistlerin tahminine göre ciddi bir yükselme öngörülüyor. Altın her zaman kazanç elde eder. İnsanlarımız altın almakla ileriki süreçte iyi bir kazanç elde edebilir. Bu süreçte vatandaşlar yatırım yapmalı ilerleyen zamanlarda daha iyi olur.” Şeklinde konuştu.

“SERMAYENİZİ ALTINA YATIRIN”

Kuyumcu Yunus Yüksel ise şunları kaydetti; Altın fiyatları geçen yıla göre düşüşte. Altın her sene kendi rekorunu kırıp yükseliyor. Geçen yıla göre fiyatlar yaklaşık yüzde 10 daha düşük. En güvenilir liman altın olduğu için vatandaşın parasını altına yatırım yapmalarını tavsiye ederim. Paralarını nereye yatırırlarsa yatırsınlar altın gibi değer kazanmaz. Altına para yatıranlar çok daha fazla kazanmış oldu. Çeyrek altın şuan 800 lira, yarım 1600 lira, tam altın da 3200 lira. En çok sattığımız cumhuriyet altını da 3250 liradır. Vatandaşlara tavsiyeniz paralarını bankaya yatıracaklarına altına yatırsınlar. Uzun süre yatırım yapacaklarsa altın daha karlı olacaktır. Memleketimizde belli bir alışkanlığımız var. Önceden altın alanlar bir rekabet içindeler. Gelinine altın almak isteyenler diğer ailelerden daha çok altın almak istiyor. Düğün yapanlar ekonomik durumlarına göre genelde çeşit alırlar. Genellikle gerdanlık, bilezik, yüzük, küpe çeşitler alıyorlar.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.