Van Gölü’nde iki etkinlik bir arada; Adır adasına ilk kez yüzülecek

Van Gölü’ndeki Akdamar ve Çarpanak adasına şimdiye kadar birkaç kez yüzme etkinliği düzenleyen Vangölü Aktivistleri Derneği, bu yıl ilk kez Adır adasına da yüzme etkinliği gerçekleştirecek. Uluslararası Kıyı Temizleme Günü’ne denk getirilen yüzme etkinliği ile birlikte aktivistler aynı zamanda Van Gölü kıyısında çöp toplama etkinliği de gerçekleştirecek. 19 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek etkinliğe Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), AFAD ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü de katkı sunuyor.

“TURİZM POTANSİYELİ VAR”

Adır adasındaki yüzme etkinliğiyle ilgili bilgi veren Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, Adır adasının da Van Gölü’ndeki diğer adalar gibi turistik yönünün olduğunu söyledi. Yüzme etkinliği ile adaya dikkat çekmek istediklerini belirten Özel, şöyle dedi: “Vangölü Aktivistleri olarak, Van Gölü’nde bulunan dört büyük adanın en büyüğü olan Adır Adası’nda bir dizi etkinlik yapacağız. Adır Adası, konumu, tarihi dokusu, bitki örtüsü ve doğal güzelliği ile Van Gölü’nün çok özel bir yeri olarak, özellikle turizme kazandırılacak bir potansiyele sahiptir. Adır adası, kalıntıları kalmış tarihi bir manastıra sahiptir. Bu etkinlikle de zaten amacımız, Van Gölü Havzası zenginlikleri arasında yer alan Adır adasına dikkatleri çekmek ve sahiplenilmesi noktasında farkındalık oluşturmaktır.”

“İLK KEZ YÜZECEĞİZ”

Bundan önce Van Gölü’ndeki iki adaya yüzme etkinliği düzenlediklerini Adır adası etkinliğinin ise ilk olacağını belirten Özel, “Daha önce de Van Gölü’nde bulunan Akdamar Adasına iki kez, çarpanak Adasına üç kez yüzme festivali düzenledik. Bu yıl ilk kez Adır adasına yüzme festivali düzenleyeceğiz, bu minvalde ilk olması hesabıyla tarihi bir festival olacaktır.” Dedi.

İKİNCİ ETKİNLİK KIYI TEMİZLİĞİ

Aynı gün ikinci bir etkinlik daha gerçekleştireceklerini kaydeden Özel, şu bilgileri verdi: “Dünya’da Eylül ayının üçüncü haftası Uluslararası Kıyı Temizleme Günü olarak kutlanır. Bizler de hem festival hem de kıyı gününü tüm dünya ile aynı anda gerçekleştireceğiz. Bu özelliği ile Adır Adası Yüzme Festivali oldukça ses getirecektir. Festival için ulaşım araçlarını Van Büyükşehir Belediyemiz sağlıyor. Belediye otobüsleri ile eski emniyet müdürlüğü yanında bulunan Migros’un önünde saat 09.15’te hareket edilecektir. Festivali Van Büyükşehir Belediyemizin desteği ile yapıyoruz, DAKA, AFAD ve Van Gençlik Spor İl Müdürlüğü katkı sunuyor. Sayın Valimize ve katkı sunan kurumlara teşekkür ederiz.”

 

 

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.