Van Gölü çevresinde bir ekolojik bayram yaşanıyor

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Dünyada sadece Van Gölü havzasın da yaşayan endemik bir tür olan inci kefalini korunmasına yönelik çalışmalar her geçen yıl biraz daha artarak gelecek nesillere aktarılma çabaları sürüyor.

İnci kefalinin korunmasına yönelik uzun süredir çalışmalar yapan ve farkındalık oluşturmaya çalışan Prof. Dr. Mustafa Sarı Vangölü TV mikrofonlarına yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu;

Bu balık türü bütün yaşamını göllerde geçiriyor ama orijinalinde tatlı su balığı olduğu için ilkbahar aylarında sürüler halinde akarsulara göç ediyor. Yumurtlayacak tekrar göle göç edecek. Yumurtadan çıkan balıklarda yine aynı şekilde göle göç edecekler. Şuan Van Gölü’nde 3 yaş ve üzeri bütün balıklar derelere göç etmiş durumda.

Aslında bakarsak Van Gölü çevresinde bir ekolojik bayram yaşanıyor. Martılar, yılanlar, kaplumbağalar vb. bütün canlılar Van Gölü kenarında İnci Kefali ile bayram ediyorlar. İnci Kefali yıllardır bunlarla mücadele etmeye alışkın alışkın olmadığı şey insanlar tarafından bilinçsizce avlanmasıdır.

ÇOK ŞÜKÜR BU YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

Geçtiğimiz dönemlere bulunduğumuz konum devlet eliyle kiraya veriliyordu. Çok şükür bu yanlıştan dönüldü. Şimdi Tarım Bakanlığımız her yıl İnci Kefali’nin korunması için bütçe ayırıyor. Bu çok memnuniyet verici bir durumdur. Van Valiliği, Bitlis Valiliği Van İl Jandarma Komutanlığı, Bitlis İl Jandarma Komutanlığı, 24 saat esasına göre gölün çevresinde nöbet tutuyor. Bu çabalar çok iyi ancak halen yanlış uygulamalar var. Halen daha İnci Kefali’ni, dağı, taşı kendi malı zanneden zihniyetler var.

MORGEDİK BARAJI İNCİ KEFALİ YAŞASIN DİYE YAPILDI

Bu gün ne yazık ki hem Deli Çay’da hem de Bendimahi Çay’ında ölen balıklar gördüm. Bu balıklar bilinçsiz bir şekilde suyun azaltılması sonucunda öldü. Deli Çay’ın üzerindeki Morgedik Barajı İnci Kefali balıkları ölmesin diye yapıldı. Bunlar İnci Kefali balığının ne kadar hassas durumda olduğunu gösteriyor. Yetkililerin artık bu şuursuz davranışlara bir dur demesi gerekir.

Van Gölü öyle bir marka ki Van Gölü çevresinde yaşayan insanlar bunun farkında bile değiller. Bunun için Van Gölü’ne dışarıdan bakmak gerekiyor buraya. Dünyada Van Gölü’nden bahsettiğiniz zaman insanlar heyecanlanıyorlar. İnci Kefali başka bir yerde yok sadece bu göl de bu havza da yaşıyor bu böyle kıymetli bir değer. Kaçak avlayarak karnımızı doyurabiliriz ama şunu düşünmek gerek buralara uçaklar dolusu insanlar geliyor. Kaçak avcılığın çok üstünde gelirler söz konusu bunu algılamak lazım.

İNCİ KEFALİ ’DEN ELDE EDİLEN GELİR 12 MİLYON DOLAR OLDU

İnci Kefali 1996 yılında 15 bin ton olan avcılığının 12 bin tonu bu dönemde yapılıyordu. Bunlar çok gerilerde kaldı şimdi çok iyi durumdayız. Ama daha iyi olmak zorundayız. Van gölü çevresindeki bu değerleri görmemiz lazım, çünkü Van bunu hak ediyor. Eğer bunları görürsek o zaman İnci Kefali’nden yaralanmaya başlarız.1992 yılında balıkçılıktan elde edilen gelir 1.2 milyon dolar iken şuan 12 milyon dolar oldu. Bu para burada yaşayan insanlara aş oldu ekmek oldu bunun farkına varmamız lazım burası 120 milyon dolara çıkma kapasitesine sahiptir, hem de çok kısa süre içinde.

YERELDEKİ HERKESİN İNCİ KEFALİ’Nİ SAHİPLENMESİ GEREKİR

İnci kefali’ni sahibi Van Gölü çevresinde yaşayan Van halkıdır. Burada yaşayan insanlar İnci Kefali’ne sahip çıkmak zorundadırlar. Tabi ki kurumlarımızdan daha çok çaba daha çok emek bekliyoruz ama esas çabanın bu gölün çevresinde yaşayan insanlardan gelmesi gerekiyor. Bu balığın asıl sahibi onlar. Gelir 1.2 milyon dolar iken 20 kişinin cebine girerken 12 milyon dolar olduğunda 30 bin kişinin cebine giriyor.

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.