Van esnafı, İnsan gibi yaşayamıyoruz, geçinemiyoruz!

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Son yıllarda özellikle pandemiden dolayı vatandaş ve esnaf birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Birçok üründe fiyat artışları yaşanırken vatandaş ürünü alamamaktan esnaf ise satamamaktan şikâyet eder duruma geldi.

Birçok alanda keyfi uygulamalarla ürünlerde de fahiş fiyatlar uygulandı. Van’da da esnaf ve vatandaş birçok sorun yaşadı.

Vangölü TV olarak halkın ve esnafın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bu kez mikrofonları esnafımıza yönelttik ve sorunlarını dinledik.

“ZİNCİR MARKEETLER ESNAFI BİTİRDİ”

40 yıldır Van’da esnaf olarak ayakkabı satıyoruz diyen Mensur Talay, “Normalde işlerimiz iyiydi. Son 4-5 yıldır işlerimiz çok kötü. Bu son 6 ayda ise fiyatlar neredeyse 2’ye katlandı. Vatandaşlarda alım gücü kalmadı. 30 liraya aldığımız çocuk ayakkabılarının satışı bizde 40- 50 TL iken şimdi aynı çocuk ayakkabısı alışı bile 60 TL. Vatandaşlar ürünleri almak istiyor ama alamıyor. Daha önce kar etmek istediğimizde yani 10 lira kar ettiğimizde 3 kilo meyve alabiliyordum o parayla. Ama şuan 10 TL ile 1 kilo meyve alamıyorum. Şeftalinin kilosu 15, Muz’un kilosu 19 TL. Sattığım ayakkabıdan 20 TL kar etmem gerekiyor ki bir kilo muzu alabileyim. Vatandaşlar ürünleri almak istiyor ama cebinde para yok. 4 ay önce 5 litre yağı 35 liraya alırken,  şuan 5 litre yağ 100 lira olmuş. Büyük zincir marketler küçük esnafı öldürmüş. 6-7 yıl önce küçük mahalle bakkalları vardı. Bütün alışverişlerimizi orda yapardık.  Bu zincir marketlerden dolayı mahalle bakkalları bitti. Bu zincir marketler şuan giyim sektörüne, ayakkabı sektörüne de el attılar. Bu esnafları da bitirme derdindeler. Büyük firmalar küçük esnafı bitirtmek istiyor. Bir insan inşaata gidip çalışıyor. Akşama kadar 100 lira para kazanıyor. Buraya geliyor çocuğuna ayakkabı almak için 75 lira diyoruz ve bunu söylerken de utanıyoruz çünkü elimizde değil ürünler pahalı geliyor.” Şeklinde konuştu.

“SON ZAMANLARDA PİYASA ÇOK KÖTÜ”

Esnaf Baran Kaya, “Pandemiden dolayı işler baya durgun. Esnafın hali kötü. Gün geliyor kirayı çıkaramıyoruz. Böyle giderse çoğu mağaza ve yerler kapanacak. Maalesef iş olmayınca da işçi çalıştıramıyoruz. Kiramızı zar zor çıkarabiliyoruz. Vatandaş alışverişe geliyor ama eskisi gibi eşya alamıyor. Bundan 3-4 sene önce işler her yerde iyiydi. Ama son zamanlarda piyasa çok kötü. Pandemiden dolayı çok insan işsiz. Genç oranı Van da fazla ve birçoğu işsiz. Ürünleri vatandaş bütçesine göre alamıyor. Bu hastalıktan dolayı çok insan işsiz kaldı, işinden atıldı ve maalesef ki vatandaş alışveriş yapamıyor.” İfadelerini kullandı.

Azizhan Akyüz, “Biz kombi, klima üzerine çalışıyoruz. İşlerimiz iyi ama bütün esnaf bizim gibi olamıyor. Özellikle pandemiden dolayı çoğu esnaf dükkân kapattı. Diğer esnaf komşularımıza bakınca gerçekten çok üzülüyoruz. Esnaf bir dostum vardı. Pandemi sürecinde hiçbir destek verilmediği için hayatında düşüşler yaşandı. Adamın 5- 6 çocuğu vardı zor durumdaydı bu sefer ben onu yanımda çalışmak zorunda kaldım. Bu çok zor bir durum.”

Bedirhan Aslan, “Birçoğumuzun sıkıntıları var ama hiç kimse çıkıp konuşmuyor. Biz esnaf olduğumuz için ne borçlarımız erteleniyor, ne BAĞ-KUR’larımız ödeniyor. Özellikle pandemiden dolayı bize hiçbir destek vermediler. Her zaman da vergi veriyoruz. Ama neden devlet esnafına sahip çıkmıyor. Yoldan vatandaşlara sorun birçoğu bankalara borçludur. Biz bu sıkıntılarımızı dile getirmek istiyoruz. Özellikle basın, esnafın hal hatırını sormuyor. Bir sıkıntınız var mı? Dile getirmek istediğiniz bir şey var mı diye sormuyor. Öyle bir duruma gelmişiz insanlar artık 1 TL’lik kek bile alamıyor. 10 lira 15 lira olan malzemeler 80 90 lira oldu. İnsanlar alamıyor alım gücü bitti. Bu sıkıntılarımızı neden kimse dile getirmiyor. 7-24 çalıştığımız halde bankalara borçluyuz. İnsan gibi yaşayamıyoruz geçinemiyoruz. Avrupa’daki insan buraya gelip Eurolar, dolarlar harcayıp yiyip içerken ben neden onlar gibi olamıyorum.”

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.