Türkiye önceliği tarım ve hayvancılığa vermelidir

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’nin önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Türkiye’deki mera alanlarının % 10’luk bir kısmı yine Van ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Van ve yöre halkının temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık, son zamanlarda devlet tarafından farklı projeler ile destekleniyor. Peki, bu kadar çok mera alanına sahip olan ve desteklenen bir şehirde tarım ve hayvancılık ne durumda? Devlet tarafından desteklenen bu projeler yeterli mi? yaşanan ekonomik kriz ile birlikte tarım ve hayvancılığa nasıl destekler verilmedir?

Bizler Vangölü TV ekibi olarak bu soruları Van TSO ve Van TB Eski Başkanı, Vanlı İş insanı Feridun Irak’a sorduk. Feridun Irak Van’daki tarım ve hayvancılık ile ilgili görüşlerini Vangölü TV mikrofonlarına şu ifadelerle anlattı:

“Dünyanın her tarafında çiftçiler son derece desteklenir durumdadır. Bütçelerden çok ciddi kaynaklar aktarılır. Bunun da nedeni tarım ve hayvancılığın beslenmenin olmazsa olmazıdır. Hayvancılık denildiği zaman akla ilk etapta et gelir, bu değildir. Süt, yoğurt, yan ürünler dolayısıyla beslenmenin temeli hayvancılıktır. Dolayısıyla bundan hareketle dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde sanayiden önce beslenmeyi halletmenin yoluna bakarlar ve çiftçileri desteklerler.

Türkiye’de bu konuda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi önceliği mutlaka ama  mutlaka çiftçilere vermelidir. Ve en stratejik sektör olan tarım ve hayvancılığı önemsemelidirler.”

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.