Tanış, “5300 fideyi toprakla buluşturduk”

Van’ın Gürpınar Belediyesi tarafından çiftçilere örnek üretim modeli oluşturması amacıyla kurulan seralarda mevsimin ilk fideleri dikildi.

Gürpınar Belediyesi, vatandaşlara farklı üretim modeli sunmak ve üretim alanında danışmanlık hizmeti vermesi amacıyla hayata geçirilen seralarda her yıl sebze ve meyve üretimi gerçekleştiriyor.

1500 metrekare kapalı olmak üzere toplamda 3000 metrekare alanda üretim yapan Belediye, bu yıl kapya biber, salatalık, çilek ve asma kavun ürünlerini toprakla buluşturdu.

Sera bahçelerini ziyaret eden Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, toprakla buluşan fidelerin ilk can suyunu verdi.

Serada çalışma yürüten personellerle bir süre sohbet eden Başkan Tanış, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Üreten bir Gürpınar için çalışıyoruz”

Başkan Tanış, amaçlarının belediyeye gelir sağlamaktan ziyade ilçede seracılık faaliyetlerinin yaygınlaşması ve üreticilere destek olduğunu söyledi.

Tanış, “Toplam 6 seramız ve açık alanda bu yıl 5300 fideyi toprakla buluşturduk. Hemen yanında boş olan 1500 metrekare alanda ise kavun ekimi yapacağız. Gürpınar ilçemiz suyuyla, toprağıyla, güneşiyle adeta bir cennet gibi. Geçen yıl sadece bu 6 seramızdan 14 ton ürün hasadı elde edildi. Üreten bir Gürpınar için bu alanda çiftçilerimize her türlü desteği vermeye hazırız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın örtü altı sebze yetiştiriciliğine ciddi destekleri var. Bizlerde Gürpınar Belediyesi olarak üreten ve geliştiren her çiftçimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.