Saygın, “Halepçe ciddi bir katliama olmasına rağmen aynı ciddiyette bir ses getirmedi”

VANGÖLÜ TV /ÖZEL

Hür Dava Partisi Van İl Başkanlığı tarafından, 34 yıl önce Irak’ın Halepçe kasabasına yapılan kimyasal ve biyolojik saldırılar ile binlerce kişinin katledildiği Halepçe katliamını anmak amacıyla program düzenlendi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen programa HÜDA PAR GİK Üyesi Cengiz Karakaya, Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Gelecek Partisi İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

16 Mart 1988 tarihi şimdiye kadar yaşanmış en acı tarihtir diyen, HÜDA PAR Van İl Başkanı Rasim Saygın, “16 Mart tarihini Halepçe katliamını anmadan geçmek çok büyük bir vefasızlık olurdu. Gerek bölge ülkeleri gerekse diğer bölge ülkeleri katliamın yaşanmasına sessiz kaldı. ABD, Fransa, Almanya gibi ülkeler katliamın yaşanmasında etkili olan ülkelerdiler. Çok ciddi bir katliama olmasına rağmen aynı ciddiyette bir ses getirmedi. Bizim isteğimiz yeni neslin bu katliama daha çok gündem yapmasıdır ”şeklinde konuştu.

Halepçe katliamı ile ilgili resim sergisinin de yapıldığı program; sinevizyon gösterimi, okunan Kürtçe şiir, ilahi ve yapılan duanın ardından son buldu.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.