Özay İlhan, “Tencerelerimizin boş kaldığı bir dönemdeyiz”

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Saadet partisi Van İl Başkanı Özay ilhan, son zamanlarda temel gıda maddelerine uygulanan fahiş fiyatları eleştirerek vatandaşlara ve iktidar partisine çağrıda bulundu.

İl Başkanı Özay ilhan, basın mensuplarıyla beraber il binasında bir araya geldi. İlhan temel gıda ürünlerine uygulanan fahiş fiyatları eleştirdi.

“GEÇİM SIKINTILARI MEVCUT”

Ülkemizde her geçen gün artan fiyatlarlar ile vatandaşlarımız geçinemez duruma düşmüştür diyerek sözlerine başlayan İlhan, “Yaşanan sıkıntıların temeli gıdadan temizlik ürünlerine, zücaciyeden tuhafiyeye, kırtasiyeden endüstriyel ürünlere, elektrikten suya, doğalgazdan odun kömür fiyatlarına her geçen gün gelen zamlar artan fiyatlar ve bunun paralelinde yaşanan geçim sıkıntıları mevcut” dedi.

Geçim sıkıntıları beraberinde iflasları, boşanmaları hatta beraberinde intiharlara kadar giden bir sürecin başlangıcı olmaktadır diyen İlhan, “Örnek olması açısından birkaç gıdanın 2 yılda artan fiyatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Burada paylaşacağım fiyatlar piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyatlardır. Bizim paylaştığımız fiyatların yanı sıra başka ürünlerinde yüzde 30-40 daha fazla olduğu gerçeği ortadadır.  Bugün bir kilogram çay iki yıl önce 12 lira civarındayken şuan minimum 37 buçuk lira fiyattadır. Kilosu 2 lira olan makarna bugün 5 lira 6 lira civarında, Zeytinyağı 2 yıl önce 10 lira iken 40 liranın üzerindedir. Zaten Ayçiçek yağını anlatmaya gerek yok 4-5 lira seviyesinden minimum 16 lira seviyesine ulaşmış durumdadır. Bunun yanında süt fiyatı 2 lira dan 8 buçuk 9 liraya çıkmış durumda. Balık yiyebilecek insan sayısı adeta yok denecek kadar azdır. Van balığımız istisna 10 15 lira civarı ama deniz ürünleri fiyatı ortalama 50 lira seviyesinde seyretmektedir. Et fiyatlarının 70-75 liraya dayandığı her şeyin fiyatının katlandığı bir dönemdeyiz. Peynir fiyatı mesela otlu peynir fiyatı 50 liranın üzerinde ne yazık ki.” Şeklinde konuştu.

“SİZ YARDIM EDİLMİŞ YOKSULLAR İSTİYORSUNUZ, BİZ İSE ORTADAN KALDIRILMIŞ YOKSULLUK”

Tencerelerimizin boş kaldığı bir dönemdeyiz diyerek sözlerini devam ettiren İlhan, “Vatandaşımız geçinemez durumdadır. İktidar meydanlarda diyor ki biz 20 milyona yakın vatandaşa sosyal yardım yaptık. Doğrudur 20 milyon vatandaş sosyal yardıma muhtaç edilmiş durumdadır. Elbette sosyal yardımlar yapılmalıdır, fakat asıl olan kimsenin bu sosyal yardımlara muhtaç olmadığı bir düzeni bir sistemi inşa etmektir. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak iktidara Victor Hugo’nun şu sözünü hatırlatmak istiyoruz “Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk.” Vatandaşlara şunu söylemek istiyorum. Sadece bu ürümelerin fiyatlarını verdik. Bunun yanında elektrik su, doğalgaz, kömür, odun fiyatları katlanarak artmış durumdadır. Özellikle düşük seviyede asgari ücret alanların birde evi kira olan vatandaşlarımızın geçinemediği bir Türkiye’yi 19 yılın sonunda inşa etmiş bir AK Parti iktidarı mevcuttur.” İfadelerine yer verdi.

İlhan sözlerini şöyle tamamladı; “Bu iktidar krizleri 20 yıl öncesindeki 2001’e bağlamaktadır. 20 yıldır siz yönetiyorsunuz Cumhuriyet tarihinin dörtte biri sizin elinizde ve tek başınıza iktidarsınız ve nasıl oluyor da her şeyde başka kurumları başka partileri ve başka mercileri suçluyorsunuz. Kendinizi bir gözden geçirin 20 yılın sonunda aileler geçinemiyorsa, çocuğuna pantolon alamayıp intihar ediyorsa ya kendinize bir çekidüzen verin yâda elinizi eteğinizi ülkenin vatandaşın üzerinden çekin. Derhâl seçim kararı alın bu ülke artık sizin yönetiminizle gitmeyeceği ortadadır. Gittiğimiz nokta iktidarın ülkeyi getirdiği nokta bir çıkmaz sokaktır. Saadet Partisi olarak Türkiye’nin ülkeyi yeniden insanlarının huzurlu yaşadığı bir Türkiye’yi inşa etmek için hazırız. Vatandaşlara çağrıda bulunmak istiyoruz. Lütfen yaşanan sıkıntılara bakınız evinizdeki ekonomik sıkıntılara bakınız. Hep birlikte geçim öncelikli bir Türkiye ittifakında buluşalım.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.