Muazzez Orhan, “KYK için kanun değişikliği elzemdir”

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Yaklaşık 2 yıl kapalı kalan okul ve üniversiteler Eylül ayı itibariyle tekrar açıldı. Özellikle üniversitelerin açılmasıyla beraber farklı şehirlerde üniversite okumak için giden öğrencilere yurtların yurt ücretlerinin ve kiraların yüksek olmasından dolayı birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bununla beraber öğrenim kredisi kullanan öğrencilerin mezun olduktan sonra faiz ve haciz ile karşı karşıya kalmaları da büyük sorunları beraberinde getiriyor.

Bu durumu Halkların Demokratik Partisi Van Milletvekili Muazzez Orhan, meclise taşıdı. Orhan, Özellikle yoksul öğrencilerin eğitim hakkının korunması amacıyla hane toplam geliri iki asgari ücretin altında olan yükseköğrenim öğrencilerine bir öğrenim kredisi miktarınca barınma yardımı ödenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun teklifi sundu.

Meclise taşıdığı soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurt Hizmetleri kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi;

“Yüz yüze eğitime geçilmesi ve yeni kayıt dönemi nedeniyle milyonlarca üniversite öğrencisinin barınma ve yurt sorunu, yurtların yetersizlikleri, kiraların yüksekliği kamuoyunun gündemindedir.

Geleceğimiz olan üniversiteli gençliğin; eğitim süreçlerinde nitelikli yurt ve okullarda borçlandırılmadan eğitim alması ve borçlandırılan gençlerin borçluluk sorunlarının çözülmesi için gerekli politikaların belirlenmesi bir toplumsal görevdir. Bu kapsamda yeni bir KYK borçlandırması yapmadan gençlerin nitelikli bir yükseköğretim hizmeti alması ve sürdürülebilir bir yurt sistemi kurulmasına hizmet edecek kanun değişikliği elzemdir. Bu bağlamda,

Üniversitelilere yapılan yardım ödemelerinin faizsiz ve arttırımsız olması ve sigortalı, güvenceli ve en az asgari ücretli bir iş bulunana kadar geri ödemelerin ertelenmesi gereklidir. Bu koşullar sağlanamadığı durumlarda üniversiteli mezunların geleceği ipotek altına alınmış olacak, iş bulamama durumlarında ise haciz ve icra gibi yaşamı alt üst eden durumlarla karşılaşacaklardır.

Mezuniyetten itibaren 7 yıl içinde geri ödemelerini yapan öğrencilere herhangi bir şekilde faiz uygulanmayacaktır. Yine bu borç nedeniyle öğrencilere haciz ve icra takip işlemleri yürütülemeyecektir.

Gençliğin eğitimin desteklenmesi ve geleceğinin korunması için kredi, burs ve yardım gibi desteklerin onlara yük olmaması sağlanmalıdır.

İş imkânı sağlanmadan haciz ve icraya tabi tutulan üniversite gençliği kayıp nesil olacaktır.  Bu yasayla verilecek barınma yardımının diğer KYK borçları gibi hacizlik ve icralık durumlara yol açmaması da amaçlanmıştır.

Mezunlar için İŞKUR tarafından uygun bir iş bulunana kadar KYK borçları ve barınma yardımının geri ödememesi gereklidir.

Kaynak: Vangölü TV

 

 

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.