Kaymakam Aydın, vizyon projeleri basın ile paylaştı

VANGÖLÜ TV /ÖZEL

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın, göreve geldiği günden bu yana 2022 yılında hayata geçirecekleri vizyon projeleri basınla temsilcileri ve kamuoyuyla paylaştı.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisler ’de gerçekleştirilen basın toplantısına, belediyeye bağlı başkan yardımcıları, ilgili birim müdürleri ile ulusal  ve yerel basın yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada şu projelerden bahsetti:

EVLENDİRME SARAYININ İHALESİ YAPILDI

İpekyolu bir anlamda şehrin kalbi konumunda. Ticaretin ve sosyal hayatın en yoğun yaşandığı yer İpekyolu ilçemiz. Kent merkezinde her gün onlarca kişi dünya evine giriyor. Evlendirme hizmetlerimizi kiraladığımız bir alanda veriyoruz. Bu özel günler için Şerefiye Mahallesi’nde 2 katlı 465 m² alan üzerine yaklaşık 150 kişilik nikâh salonu yapmayı planladık. Yeni yuva kuracak olan çiftlerimizin nikâh törenlerini unutamayacakları bir mekânda gerçekleştirmeleri için 100 m² kokteyl alanı, takı ve etkinlik salonu, bir de gelin ve damat için fotoğraf stüdyosu olan modern ve şık bir mekân inşa edeceğiz. İhalesi gerçekleşen projemizin yapımına bu hafta başlıyoruz.

8 KULVARLI ATLETİZM PİSTİ VE 1000 KİŞİLİK TRİBÜN

8 kulvarlı pist ile 1000 kişilik yarı kapalı tribün ise Vali Mithat Bey Mahallesi’nde hizmete girecek. İlçemizde spora ilgi duyan gençlerimize kendilerini geliştirebilmeleri yönünde büyük bir imkan sunulmuş olacağız. Sportif aktivitelerin kesintisiz yapılacağı bu alanlarda 7’den 70’e tüm hemşehrilerimiz faydalanabilecek. Bu projenin içerisinde ise 8 Kulvarlı Atletizm Pisti, 1 Adet Sırıkla Atlama Alanı, 2 Adet Uzun 3 Adım Atlama Alanı, 2 Adet Disk ve Çekiç Atma Alanı, 2 Adet Gülle Atma Alanı, 1 Adet Su Engelli Atlama Alanı, 1 Adet Cirit Atma Alanı ve 1000 Koltuklu Tribün yer alacak. Bu projemizde ise tüm eksiklikler tamamlandı, yapım aşamasına geçildi.

2000 KİŞİLİK KAPALI SPOR SALONU MÜJDESİ

Her daim sporu ve sporcuyu destekledik. Vali Mithat Bey Mahallesi’nde 5200 m² alan üzerine iki katlı olarak inşa edilecek spor salonundan toplamda 2000 kişi faydalanabilecek. Projemizde bir adet 2000 Seyircili Spor Salonu, bir adet yan saha yer alacak. Ayrıca 5 adet antrenman salonu ile boks, tenis, güreş gibi ferdi spor alanlarımız ile 230 araçlık otopark, 4000 m² yeşil alan olacak. İhalesi tamamlanan projemizde yer teslimi yapılacak.

SELİMBEY PARKI

Selimbey Mahallesi’nde de hemşehrilerimizin vakitlerini keyifle geçirebilecekleri 2700 m² alana çok amaçlı saha, peyzaj alanları, çocuk oyun alanları, yürüme yolu ve oturma alanları planladık.

BÖLGENİN İLK ÇEVRECİ BİLİM MERKEZİNİ KURUYORUZ

Şerefiye Mahallesi’nde 2200 m² alana çevreci bilim merkezi kuruyoruz. Bu merkezde metal, ahşap ve boya atölyeleri, 50 kişilik planetaryum (gezegenevi), 1300 m²’lik deney ve simülasyon salonu, 150 m²’lik dijital kütüphane, 100 m² çok amaçlı salon ve 2 adet bilim laboratuvarı yer alacak. Bilim Merkezimiz bu hafta ihaleye girecek.

“İPEKYOLU HALK KÜTÜPHANESİ” İÇİN KOLLAR SIVANDI

Esenler Mahallesi’nde toplam 1623 m² alan üzerine kurulacak olan 3 katlı kütüphane için çalışmalarımız hız kazandı. Yetişkin ve çocuklar için ayrı ayrı bölümler yer alacak kütüphanede; kafeterya, engelli salonu, robotik kodlama, idari bilimler, bilgisayar, internet odaları, fuaye, sergi alanları, fitnnes salonu, çocuk oyun alanları, cep sinema, çocuk aktivite alanı, masal dinleme alanı, bebek kütüphanesi, derslikler ve 300 kişilik konferans salonu ile tüm öğrenciler için bir eğitim merkezi olacak nitelikte kütüphane planlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile protokol imzalanacak. Kütüphanemiz projelendirme aşamasında.

HAYVAN REHABİLİTASYON MERKEZİ

Kevenli Mahallesi’nde sokak hayvanlarının sağlıkla yaşaması için 11 dönümlük geniş bir arazi üzerinde kurulan merkezde 150 köpek kapasiteli, zeminden ısıtmalı 75 adet köpek barınma ünitesi, 2 köpek muayene odası, 1 köpek tedavi odası, 1 köpek ameliyathane odası ve 2 adet yoğun bakım ünitesi yer alacak. Kediler için de özel ünitelerin bulunduğu alanda, 1 kedi muayene odası, 1 kedi ameliyathane odası, 4 kedi bakım odası içerisinde 100 adet kedi barınma ünitesi, 1 laboratuvar, 1 röntgen görüntüleme odası,  2 ilaç odası, 2 mama ve malzeme deposu ve 1 soğuk hava deposu da yapılacak. Projelendirme aşamasındaki merkezin yapımına başlanacak.

7D SİNEMA VE SİMİLASYON MERKEZİ

Şerefiye Mahallesi’ndeki çok donanımlı parkımız İpek Park içerisinde Elsa Kulesi’nde 6 kişi kapasiteli 3D görselliği ile birlikte; film ile senkronize olabilen, 6 eksende hareket yeteneğine sahip platformların adaptasyonları ile çok boyutlu film simülatörlerini hizmete sunacağız. Platform; xyz ekseninde hareket sağlayarak, filme yeni bir boyut kazandıracak, filmin gerçekliğini ve sürekliliğini arttıracaktır. Bitmek üzere olan projemizin Temmuz ayında açılışı yapılacak.

 FLAMİNGO PARKI

Yine Erçek Mahallesi 13.500 m² alana flamingo parkı yapmayı düşünüyoruz. Bu parkta da flamingo iskelesi, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, yürüme yolu, koşu parkuru, oturma meydanı, yapay flamingo göleti yer alacak.

FLAMİNGO KAFE

Van denilince akla gelen ilk kuş türü flamingolara ait bir mekan flamingo kafeyi tasarladık. Tam da ev sahipliğini üstlenen mahallemiz Erçek Mahallesi’nde 200 m² alana nezih bir kafe konumlandırmayı planlamaktayız.

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.