Kamu Politikaları Çalıştayı Başladı 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından düzenlenen Kamu Politikaları Çalıştayı Başladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Erciş İşletme Fakültesi’nin düzenlediği ve 3-5 Haziran tarihleri arasında devam edecek olan 9. Kamu Politikaları Çalıştayı başladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli yaptığı açılış konuşmasında ilk olarak; en küçük birimden en büyük birime kadar özellikle post-pandemi dönemi kamu politikalarının ve bu minvalde yapılan çalışmaların böylesine nitelikli bilimsel toplantılarda tartışılmasının ve irdelenmesinin ülkemizin refahı açısından önemli olduğunu vurguladı. Rektör Şevli konuşmasının devamında; “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının insanlar, kurumlar ve devletler üzerindeki etkisi hepimizin malumudur. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, pandemi döneminin bir gerekliliği olan on-line ya da diğer deyişle uzaktan eğitimde oldukça başarılı olmuş ve etkili bir planlama ile süreci başarıyla idame ettirmiştir. Elbette pandeminin sadece eğitim alanında değil insan hayatında, sosyal yaşamında ve dolaylı olarak psikolojisinde de çok yönlü ve çok katmanlı bir etki de bıraktığı da yadsınamaz bir gerçektir.  Uzmanlara göre bu etkilerin çıktılarının neler olacağını da ancak uzun vadede net olarak görmüş olacağız.’ sözlerini kaydetti.

Rektör Şevli; ‘Bu açıdan değerlendirildiğinde; kamu politikalarının akademik ve bilimsel açıdan tartışılması çok elzem ve değerlidir. Zira yaşamak zorunda kaldığımız bu zor süreçteki deneyim ve tecrübelerimizin ışığında kayıp ve kazanımlarımızın belirlenmesi geleceğe dair yol haritalarının daha sağlıklı şekilde çizilmesi için birer kılavuz görevi üstlenecektir.  Bununla birlikte, tartışmalar ve elde edilen bulguların değerlendirilmesinin somut faydasını ancak devlet politikası hâline dönüştürüldüğünde görebiliriz. İnsanın varlığı ile birlikte mevcudiyet kazanan kamu yönetimi de bu tartışmaların sonuçları ve ortak deneyimler sonucundaki kurallar neticesinde stabil hale gelecektir.’ ifadelerinde bulundu.

Rektör Şevli sözlerine; ‘Ülkemizin ve dünyanın mevcut kamu politikalarına katkı sunma hedefiyle düzenlenen bu çalıştaya emeği geçen hocalarıma, desteklerini esirgemeyen kent paydaşlarımıza ve katılım gösteren tüm araştırmacılara teşekkür ederek bu anlamlı bilimsel toplantının verimli geçmesini temenni ediyorum.’ ifadeleriyle son verdi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ise yaptığı konuşmanın içeriğinde; uzmanların görüş ve önerilerinin öncelikle kamu yönetimi görevinde olan tüm yetkililerce önemsenmesi gerektiğinin altını çizdi. Takva, uygulanan kamu politikalarının post-pandemi sonrasında masaya yatırılarak çalışılması ve dünyanın mevcut koşullarını, pandeminin etkilerini göz önünde tutularak yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Kamu Politikası Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yıldız Atmaca yaptığı konuşmada; sunulacak bildirilerin literatüre oldukça önemli katkılar sunacağını belirtip; tekli oturumlar hâlinde, 3 gün devam edecek çalıştayda bildirilerin ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi için oturum sürelerinin özellikle uzun tutulacağını ifade etti.

Çalıştaya Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Erdoğan, Erciş İşletme Fakültesi Dekanı Muhammed Şükrü Mollavelioğlu ile Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdulmenaf Turan’ın yanı sıra birçok akademisyen de katıldı.

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.