Hoşap’lı gençler kaçakçı olmak istemiyor!

VANGÖLÜ TV  ÖZEL

TRB2 bölgesinin en kalabalık nüfusuna sahip Van’da son yıllarda ciddi anlamda nüfus artışı yaşanırken, bölgedeki işsizlik oranı da arttı. 2020 yılında Türkiye’de işsizlik oranı 13.2 olarak verilirken, TRB2 bölgesinde ise 23.6 olarak paylaşıldı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. Bizler Vangölü TV ekibi olarak Van’ın Gürpınar ilçe sınırlarına bulunan Hoşap halkına işsizlik sorununu sorduk işte onlardan aldığımız cevaplar…

Muhammet Canayaz: Hoşap’ın ilçe olmasını özellikle gençler için istiyorum. Gençler şehir dışında çalışmak yerine ilçede çalışmış olacaklar. Şimdi ise durum çok farklı gençler oyun salonlarından çıkmaz oldu. Bunun dışında birçok gencin kaçakçılıktan dolayı sabıkası var. Biz bu durumdan kurtulmak istiyoruz kaçakçı olmak istemiyoruz.

Alişan Çelik: Doğma büyüme Hoşap’lıyım bizler burada iş imkânı olmadığı için şehir dışına çalışmaya gidiyoruz. Ailemizi bırakıp gurbete gitmek bizler için zor bir durum. Buralarda fabrikalar olsa iş imkânları olsa bizlerde dışarıya gitmek zorunda kalmayız. Şuan ki mevcut durumu görüyorsunuz çok sessiz kimse yok.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.