Gürpınar’da silajlık mısır hasadı yapıldı  

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van’ın Gürpınar Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde silajlık mısır hasadı başladı.

Van’ın Gürpınar ilçesinde Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kapsamında Karadeniz’den getirilen silajlık mısır hasadı yapıldı. Gürpınar ilçesinde Karadeniz’den getirilerek 855 dekar alanda ekimi yapılan silajlık mısırın hasat ve paketlenmesi yapıldı.

“BU YIL 855 DEKAR EKİM YAPILDI”

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam Fatih Kayabaşı, “İlçemizde geniş mera alanları bulunmaktadır. Vatandaşlarımızı, çiftçilerimizi destekleme anlamında Doğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunmuş olduğumuz Gürpınar Bitkisel Üretimi Altyapısını Geliştirme Projesi kapsamında silajlık mısır projemizi geliştirdik. Bu sene 855 dekar alanda çiftçilerimiz tarafından ekim yapıldı. Üreticilerimizin kaba yem ihtiyacını silajlık mısır karşılayacak ve girdi maliyetleri ciddi anlamda azaltılacak. Yaptığımız organizasyonla bu kuraklığı minimuma indirme anlamında gerekli çalışmalarımızı yaptık” dedi.

“SİLAJLIK MISIR, İLÇEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM”

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış da, Suyun, tarımın, hayvancılığın ve artık sanayinin de başkenti sayılabilecek Gürpınar’dayız. Bildiğiniz üzere ilçemizde tarım ve hayvancılık ağırlıklı olarak yapılıyor. Yem bitkisi anlamında da yonca, korunga ve arpa ekimi yapılmaktaydı. Silajlık mısır da ilçemiz için çok önemli ve büyük bir adım olmuştur. Bu projenin paydaşları olarak DAP İdaresine, il ve ilçe müdürlüklerine, kaymakamlığa, belediye ve ziraat odasına teşekkür ederim. Bizler her türlü desteği sunmaya hazırız” şeklinde konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Abdulkerim Yücel ise, yeteri kadar Kaba yem üretiminde verim alamıyoruz. Et ve süt veriminde iyi verim için silaja ihtiyaç var. Bu konuda desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve yetkililere teşekkür ediyorum. Bu proje kapsamında çiftçilerimize 3 bin dönüm üzerinde tohum desteği sağlandı.  Kuraklık döneminde çiftçilerimize destek ve verip yaralarına merhem olalım.” İfadelerine yer verdi.

Kaynak: Vangölü TV

 

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.