Görentaş: Van’da son yıllarda meyveciliğe yoğun talep var

 

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Van yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük illerinden biri. Yüz ölçümü büyük olmasından kaynaklı hemen hemen her ilçesinde tarım arazilerinden faydalanılabiliyor.

Bu tarım arazilerinde faydalanılan en büyük değer ise meyvecilik. Meyvecilik Van’da iyi bir potansiyele sahip. Hemen hemen her bahçede insanlar meyve yetiştirebiliyor. Son zamanlarda küresel ısınmadan dolayı iklimlerdeki değişiklikten kaynaklı daha önceden Van’da yetiştirilmesi imkânsız gibi görünen birçok meyve de yetiştirilmeye başlandı.

Van’daki meyveciliğin son durumunu İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, Vangölü TV muhabirine anlattı.

“İLİMİZ MEYVECİLİKTE İYİ BİR POTANSİYELE SAHİP”

İlimiz meyvecilikte iyi bir potansiyele sahip olduğunu belirten Görentaş, “İlimizde işlenen tarım arazisi 3 buçuk milyon dekar civarındadır. İşlenen tarım ürünlerinin yüzde 2’si meyveciliktir. İlimiz meyvecilikte iyi bir potansiyele sahip ama bu potansiyelin çok da değerlendirdiğimizi söyleyemem.” Dedi.

Son yıllarda meyvecilik konusunda daha iyi bir noktaya gelmek amacıyla çeşitli projelerimiz uygulanmaktadır diyen Görentaş, “Gerek bakanlık gerekse Doğu Anadolu Kalkınma Projesi (DAP)kaynaklı bu projeler kapsamında meyveciliğin daha iyi bir noktaya gelmesi ve daha büyük meyve bahçeleri yapılarak üretime kazandırılmasını amaçlamaktayız.” Şeklinde konuştu.

Görentaş konuşmasını şöyle tamamladı; “Son yıllarda meyveciliğe yoğun bir talep var. İlimizin iklimi meyvecilik açısından son derece uygun. Pazar konusunda da sıkıntısı olmayan iç piyasada da tüketilebilecek kendi üretimimizi kendi pazarlarımızda satabilecek potansiyelimiz var. Bu noktada da çalışmalarımız devam etmektedir.”

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.