Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van Seyahati Fırsata Çevrilebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Haziran 2022 cumartesi günü çeşitli açılış ve programlara katılmak üzere Van’a gelecek.

AK Parti Van Eski İl Başkanı Abdullah Aras Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van’a gelişi ile ilgili açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Van seyahatinin istenirse fırsata çevrilebilinir. Genel olarak dünyanın özelde ise ülkemizin pandemiden kaynaklanan ekonomik sıkıntılar bütün vatandaşlarımızın malumudur. Bu ekonomik krizden yara almadan çıkan hiçbir ülke bulunmamaktadır. Maalesef sanayi az gelişmiş ve işsizliğin had safhada olduğu bölgemiz burada daha fazla etkilenmiş durumdadır.

BÖLGESEL BAZI EKONOMİK ÇALIŞMALAR YAPILMALIDIR

Bu krizden kısa vadede ve köklü bir şekilde çıkmamız an itibariyle mümkün değildir.  Fakat bölgesel bazı ekonomik çalışmalar yapılabilir. Buna binaen bu hafta sonu ilimizi ziyaret edecek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seyahati çok önemli ve bazı ekonomik sıkıntılar için fırsat olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, İranlıların ilimize düzenledikleri seyahatleri Turizm açısından önemli olmuştur ve esnafımıza ciddi bir can simidi olmuştur. Bunun devamlılığı gereklidir.

Bununla birlikte 1996-2000 Yılları arasında ülkemiz ile İran İslam Cumhuriyeti arasında sınır ticaretti kapsamında ciddi anlamda akaryakıt ithalatı yapıldığını hepimiz yakinen biliyoruz. Bu ticaretten sadece ilimiz değil bilakis mücavir illerin tümü ciddi şekilde fayda görmüştü.

SINIR TİCARETİ KAPSAMINDA AKARYAKIT İTHALATI TEKRAR GERÇEKLEŞSİN

Nihayetinde Türkiye Enerjide maalesef dışa bağımlı bir ülke konumundadır. Bunun bir kısmını daha önce yapıldığı gibi sınır ticareti kapsamında bu akaryakıt ithalatı tekrar gerçekleşirse sanırım Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge illerinde ciddi manada bir ekonomi gelişme olacaktır. Elbette bazıları, bazı engelleri öne sürecek. Örneğin yakıta atılan “markır” gibi sıkıntıları öne sürecektir. Ama bunların hiçbirisi bu ithalatın gerçekleşmesine engel değildir.

Vergi Düşürülsün Demir Ticareti Gerçekleşsin

Aynı zamanda İnşaat sektörünün ekonomide çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim yaz aylarının en canlı sektörü elbette ki, inşaat sektörüdür. İnşatta en önemli ve para tutan kalemi inşaat demiridir. Bundan 3 yıl önce İran’da çok kaliteli ve büyük bir oranda demir ithalatı oldu. İthal edilen demir Ankara ve daha uzak illere kadar bile satılıyordu. Fakat Türkiye’de bazı rant çevrelerinin işine gelmediğinden dolayı siyasi baskı uygulayarak daha önce %10 vergi %18 KDV Vergisi olan ithal demirin vergisi %30 ile %18 KDV’li çıkararak bu ticarette engellendi.  Bu verginin düşürülmesiyle bu demir ticareti gerçekleşirse başta ilimiz olmak üzere birçok ilde iyi bir canlılık yaşanacaktır.

İRAN’DA CİDDİ ANLAMDA İSTİFADE EDEBİLİR

Bunların dışında yanı başımızda olan İran’da Tarım reformundan sonra Tarım ürünleri özellikle sebze ve meyve hem kış hem yaz aylarında da çok ucuzdur. İlimiz ve bölgemiz bu ticaretten ciddi anlamda istifade edebilir.

DUYARLI VE VAN’I SEVENLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Bunlar ve bunlara benzer nice kalemlerde İran’la Sınır bir İl olduğumuzdan dolayı büyük olmayan bazı engeller kaldırılarak hem ilimizde hem de mücavir illerde ekonomik sıkıntılar az olsa bile giderilebilir.

Bunu gerçekleştirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın bu seyahatini fırsata çevirebiliriz. Eski bir siyasetçi ve eski bir ekonomi STK (MÜSİAD) Başkanı olarak bunun Ticaret odası yetkilileriyle ve iktidar partisinin yetkilileri ile ortaklaşarak yapacağı bir toplantıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şifaen veya yazılı bir raporla sunulabilir. Hatta ilimizde bulunan başta VAN TSO ve diğer ekonomik STK’larla, iktidar partisi olan AK Parti olmakla birlikte, memleket derdi olan diğer siyasi partilerle bir araya gelerek, böyle bir çalışmayı yapmak, ilimiz ve bölgemiz için faydalı bir çalışma olacağına inanıyorum.

Hani her platformda Diyarbakır’da ki birlik beraberliği örnek gösteriyoruz ya, işte bu seyahat Van ilimiz için önemli. Van’ı düşünenlerin birlik ve beraberliği için çok önemlidir. İstenirse bu yapılabilir. Duyarlı ve Van’ı sevenleri göreve davet ediyoruz.

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.