“Ben en çok gençleri yıkarken zorlanıyorum”

VANGÖLÜ TV  ÖZEL

Birçok kişi ölüm haberi alırken bile çok korkarken onlar korkmayı bırak son yolculuklarına onları yıkayarak hazırlıyorlar. Halk arasında ölü yıkayan kişiler olarak bilinen Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğünde görevli gassaller Fatma Şengül ve Eyüp Köseoğlu yaptıklarını işin zorluklarını ve ölü yıkarken içinde bulundukları duygu durumunu Vangölü TV mikrofonlarına anlattılar.

Ben en çok gençleri yıkarken zorlanıyorum diyen Fatma Şengül, “Özellikle mesleğimi icra ettiğim ilk yıllarda gençleri yıkarken çok zorlanıyordum. Şimdiye kadar etkilendiğim ölümler oldu tabi ama unutamadığım ölümlerden biri 2005 yılında yeni atanan bir öğretmendi. Edremit’te görev yapıyordu. Edremit’ten Van’a gelirken yolda kaza geçirerek vefat etmişti. Ben onu yıkarken üşüyordu ve tüyleri diken diken olmuştu. Bu kişi beni hem çok etkiledi hem de çok dikkatimi çekti ve araştırdım. Yaptığım araştırma sonucunda bu tür durumlar şehitlik mertebesinin emareleri imiş” dedi.

CENAZE SAHİPLERİNİN ACILARINI ONLARLA BERABER YAŞIYOR VE PAYLAŞIYORUZ

7/ 24 esaslı çalıştıklarını belirten Gassal Eyüp Köseoğlu ise, “Biz işimizi hem dini bir vecibe olarak hem de sosyal bir sorumluluk olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Bizler burada 7/24 esaslı olarak çalışıyoruz. Bu işi yaparken özellikle cenaze sahiplerinin acılarını onlarla beraber yaşıyor ve paylaşıyoruz.

BÜTÜN GİDERLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Cenazeleri yıkadığımız zaman bütün giderleri Van Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Cenaze sahiplerine bu konuda da üzerimize düşen görevi yapıyor ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.