Abdullah Tunçdemir, Kapıköy açıldı ama İran’a geçiş yok!

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gümrük kapısının tam kapanma sürecinin son bulduğu 17 Mayıs tarihinde açılacağı müjdesi üzerine açılmıştı. Ancak İran korona virüs tedbirlerini gerekçe göstererek Türkiye’ye açılan sınır kapılarını açmamıştı. İkili görüşmelerinin ardından Van’ı ziyaret eden İran’ın Salmas Milletvekili Yakoup Rezazadeh, kapıların geçişlere açılacağını duyurdu.

Böylece mayıs ayından bu yana İran geçişlerine kapalı olan sınır kapısı, PCR testi ve aşı koşullarına uyulması durumunda geçişlere izin verildi.

İzin verilen Kapıköy Sınır Kapısında başka bir orun daha yaşanmakta. 2 taraflı açık lan sınır kapısında İranlılar Van’a geçiş yapabiliyorken, Türkiye tarafından iran tarafına geçilmiyor. Yani Türkiye tarafı açık iken İran tarafı Ülkemize kapalı durumda.

Yaşanan durumu Ayanıs Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, Vangölü TV muhabirine anlattı.

“BİZLER DE İRAN TARAFINA GİDİP GELEBİLELİM”

Tunçdemir, “2 yıldır Kapıköy, Esendere ve Gürbulak Sınır Kapısı kapalıydı ve bu hafta açıldı. Hem Türkiye’deki yetkililere hem de İran’daki yetkililere teşekkür ederim. Ciddi bir sorunu hallettiler onlar da gerçekten bu kapının açılmasına emek verdiler. Fakat sınır kapısı tek taraflı açıldı çift taraflı açılmasını istiyoruz. İran vatandaşları karayoluyla rahatlıkla ilimize ülkemize geçiş yapabiliyorlar. Ama biz Türkler oraya tur yapamıyoruz veya gidemiyoruz. İş adamları ve bizim gibi turizmciler İran tarafındaki kapının açılmasını istiyoruz.” Dedi.

“BİZLER DE İRAN TARAFINA GİDİP GELEBİLELİM”

Ben bir tur operatörü olarak şuanda bekleyen rezervasyonlarla İran’a katkıda bulunacağız diyerek sözlerine devam eden Tunçdemir, “İran’a tur yapacağız. Şuan da 3-4-8 günlük turlarımız ve rezervasyonlarımız hazır. Biran önce kapının İran tarafından Türklere de açılmasını istiyoruz. İran pazarı çok ciddi bir pazar. Her iki ülkenin de birbirine ne kadar muhtaç olduğunu ve beraber yıllarca sınır komşu olarak ne kadar çalıştıklarını bu kapıların açılması ile beraber devam etmesini istiyoruz. İran’a tur yapmıyoruz. İran’a ticaret yapan insanlar var. Bu kapının tek taraflı değil de çift taraflı açılması lazım. İran Türkiye’deki vatandaşlara kapılarını açsın. Bizler de o tarafa gidip gelebilelim.” İfadelerine yer verdi.

Kaynak: Vangölü TV

Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.